Skip to main content

Roman = Infractor

Ia uitati cum o minoritate poate face ca majoritatea sa i se supuna. Un grup de infractori cautati p’aici pe la noi s-au aciuat in Italia (si nu numai) unde s-au pus pe treaba. Evident, e vorba de treaba pe care stiu ei cel mai bine sa o faca. Sa fure, sa jefuiasca, sa cerseasca, sa violeze si cate si mai cate alte minunatii (sau grozavii). In plin scandal mediatic, cand romanii sunt demonizati in Italia, le sunt arse magazinele, sunt batuti in plina strada si altele asemenea, primesc un mass mesage pe messenger de la o cunostinta, care culmea, a avut in timp ocazia sa lucreze cu italienii si sa cunoasca economia lor. Mesajul suna asa:
„Italia in scandalul inceput impotriva noastra nu tine cont ca Romania este a saptea tara ca marime in U.E. si o piata de doua zeci de mii de consumatori pentru firmele italienesti care au avut vanzari record la noi in ultimii ani. Pana vor invata sa faca diferenta intre romanii onesti si tiganii infractori sugeram ca, in forma de protest, sa nu mai cumparam produse italienesti ca Peroni ,Lavazza, Indesit ,Ariston, Ace ,Parmalat, Malizia, Intesa, Martini ,Bacardi, Stefanel,Cellini, SOVER, ALVIERO MARTINI, CERUTTI 1881, GIANFRANCO FERRE, CAVALLI, LAURA BIAGIOTTI, FIAT, ALFA ROMEO, MASERATI. Au parte cam de multe aprecieri pentru cat tupeu au, nu credeti? Daca esti de acord, da mai departe! (un mos italian a violat o fetita de 4 ani , credeti ca a fost mediatizat? nuuuuuuuu!!!)”
Acuma stau si ma gandesc ca daca si oamenii echilibrati de la noi indeamna la astfel de masuri, inseamna ca intr-adevar problema trebuie tratata altfel la toate nivelele de catre ambele state, sau mai bine zis de reprezentantii lor.
Pana atunci, va las pe voi sa alegeti modul de a reactiona fata de prigoana impotriva connationalilor nostri din peninsula.

Promit ca am sa ma las!

Am dat in patima jocurilor. Pe computer, bineinteles. Spre deosebire de altii care joaca la fructe sau ruleta electronica….(oare cat de tembel trebuie sa fii ca sa joci la ruleta d’aia?). Oricum am constatat pana la urma ca m-am tembelizat si eu. Atentie deci parinti! NU LASATI COPIII SA SE JOACE LA CALCULATOR PREA MULT CA SE TEMBELIZEAZA!!! Asta suna pentru parintii mei. Oare ce o fi zicand nevasta-mea…?

Oricum promit solemn ca ma las. Acuma joc ultima data imperia. Pana acum am incercat Travian, Global War, Ikariam si multe alte porcarele zise de strategie. O sa ma intorc la AOE in masura timpului disponibil, pentru ca seamana mai mult cu sahul si nu trebuie sa intru zilnic sa vad cine si ce mi-a mai stricat.

Mai incolo cand trece efectul drogului o sa povestesc si cam cum te prinde tampenia asta de joc online.

Da, sunt oportunist!

Poate ca va mirati de lista mea de blogroll. Ei bine, astea sunt cateva din blogurile care imi plac. Unii dintre ei (blogeri) sunt din acelasi oras cu mine, asa ca ma simt apropiat de ei. Nu ma astept sa ma puna si ei in blogroll, nu vreau sa-mi cresc traficul pe seama lor (ca oricum nu castig nimic din asta).
Cu toate astea pot sa ma consider oportunist.

A venit

Da, a venit si toamna, chiar daca meteorologii spuneau ca va fi cald pana la sfarsitul lui octombrie. Stau si ma uit pe geam si imi vine sa cant:
„A venit, a venit toamnaaa,
Acopera-mi inima cu cevaaaa….”
ca dupa aia sa combin:
„Ploua, ploua, ploua, plouaaaaa,
Vreme deee betie
Si s-ascult, s-ascult pustiul,
Ce melancolie,
Ploua, plouaaa”

Iar cand iese soarele imi vine sa-l bat in cuie acolo unde e, ca sa nu mai dispara.

Asadar …

Dupa cum bine stiti, de multa vreme, pe la noi se vorbeste in concluzii. Sau mai bine zis incepem cu concluziile: „deci” este mai prezent in orice fraza decat oricare alt cuvant al limbii romane. De ce sa nu incep si eu cu o concluzie: „asadar”, care este un soi de sinonim al lui „deci”.

„Asadar si prin urmare” sau „prin urmare si-asa deci”. Nu m-am hotarat cum sa incep, drept pentru care o las pe alta data. Deci, pe curand!

Cine nu are batrani, sa-si cumpere

Oare de ce or fi asa de importanti batranii, de ni se sugereaza din vechime (ca sa nu zic din batrani) ca daca nu-i avem sa-i cumparam? Asta este intrebarea care ma macina de ani buni, fara sa gasesc un raspuns care sa ma satisfaca intelectual (ca dupa ultimul recensamant am constatat ca nu sunt telectual).
Daca ai un batran, trebuie sa ai grija de el (uneori ca de un copil), dar spre deosebire de acesta mai si primesti critici. Instantaneu. Unul din instantaneele de care vorbesc este afirmatia destul de dura la vremea respectiva a lui Silviu Brucan, ca suntem „stupid people”, care va avea nevoie de 20 de ani ca sa inteleaga ce e democratia. „Ete na! – a fost reactia de atunci – Vine mosu’ bolsevic si ne invata pe noi ce si cum !?!” Acum …. majoritatea ne intrebam daca nu cumva o fi gresit omu’ …. in minus. Oricum, stia batranul ceva.
Un alt episod, alt batran, alta furie. Ion Ratiu. La primele alegeri libere ale Romaniei de dupa „revolutie”, omul nostru, proaspat sosit din Anglia, pune pe masa o poza plina de intelesuri pentru romani: ALIMENTARE PLINE !!!; totul cu promisiunea ca asa va fi si la noi daca il vom alege, etc, etc, etc. Lumea explodeaza: „Cat de prosti ne crede asta? Ce suntem noi? Flamanzi? Ne cumpara cu poze?” si pe urma sloganul „nu ne vindeeeeem taaaaraaaaaa!!” (au dat-o altii gratis de atunci) Azi ne intrebam „oare cum era cu Ratiu presedinte?” Batran, dar stia el ceva.
Cel de-al treilea si ultimul episod care imi vine in minte acum este cu un alt batran, din nefericire si el trecut la cele vesnice. Octavian Paler. In mijlocul evenimentelor din Piata Universitatii (zona libera de comunism; golaniada; etc.), domnia sa, pe atunci ambasador al Romaniei la Paris, face o afirmatie care avea sa il coste mai mult decat postul: locul din inima romanilor. „Eu sunt ambasadorul golanilor din Piata Universitatii!”. Ei bine, DA! Aceia erau oamenii care trebuiau reprezentati: oamenii de rand, intelectualii adevarati, aceia care au simtit ca o noua forma de comunism este pe cale de a se instaura. Stia batranul ca revolutiile nu se termina subit. Miscarile pe care le provoaca dureaza ani si ani.

Probabil ca acum stiu de ce avem nevoie de batrani. Probabil. Sper sa nu fie prea tarziu, dar in orice caz, am invatat sa ascult si parerea celui mai in varsta. O fi stiind batranul ce zice. Poate ca fiind mai putin exaltat de varsta, sta sa puna raul inainte. Poate e doar prudenta celui care s-a ars cu supa, poate e intelepciune veritabila.
Orice ar fi, ar fi bine sa cascam putin ochii si urechile, poate o vom duce si noi mai bine. Poate.

Reguli si exceptii

Orice regula este susceptibila de a avea o exceptie. Fix una, nu mai mult, altfel nu ar mai fi regula. Si asta este o regula.
Daca fiecare regula are o exceptie care o intareste, este oare posibil ca si aceasta regula sa aiba exceptia ei? Daca da, ma intreb daca nu cumva singura regula este exceptia… Deci, fiecare regula are o exceptie… iar exceptia e regula…. concluzia ar fi ca regulile sunt exceptii?